Hayatta kalma

Minecraft Wiki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Minecraft'ta hayatta kalma modu. Sağlık ve açlık çubuklarının yanı sıra hotbar da bu resimde görülebilir.

Hayatta kalma modu, Minecraft'taki ana oyun modlarından biridir. Oyuncular gelişmek ve hayatta kalmak için kaynakları toplamalı, yapılar inşa etmeli, Moblarla savaşmalı, yemek yemeli ve dünyayı keşfetmelidir.

Bedrock Edition'da oyuncular, Hayatta Kalma Modunda hile kapalı, eklentiler kapalı ve ana bilgisayar ayrıcalıkları kapalıyken oynarken Düz'e ayarlanmayan bir dünyada başarılar elde edebilir. Bir oyuncu yaratıcı modda bir dünya yaratır ve daha sonra Hayatta Kalma Moduna geçerse, oyuncu o dünyada başarılar kazanamaz. Minecraft Survival'da asıl amaç hayatta kalmak, inşa etmek, keşfetmek ve eğlenmektir, ancak Survival'da isteğe bağlı bir hedef Ender Ejderhası'nı ve Wither'ı yenmektir.

Oynanış[düzenle | kaynağı değiştir]

Çoğu ögeyi üretmek için gerekli olan bir çalışma masası.

Hayatta Kalma'da, oyuncuların eşya toplamak için bir envanteri vardır. Bu ögeler, (Kazma, Balta, Kılıç, Çapa, Kürek) ve diğer ögeler dahil olmak üzere araçlar oluşturmak için tariflerde kullanılabilir. Ayrıca sol alt köşedeki tarif kitabına tıklayarak tariflere daha kolay erişilebilir. Bu süreç üretim olarak bilinir. Çoğu üretim tarifleri bir çalışma masası gerektirir. Bazı ögeler normal üretimle elde edilemez ve işlenmesi için bir fırın gerektirir. Bira yapma, tamir etme ve büyüleme gibi diğer kullanımlar için çeşitli başka üretim istasyonları mevcuttur.

1.12 sürümünden itibaren temel Hayatta Kalma modu envanteri.

Hayatta Kalma modunda, oyuncu çevreden (düşme hasarı, boğulma ve lav) ve saldırgan moblardan (saldırgan mobların devre dışı bırakıldığı barışçıl modda oynanmıyorsa) hasar alabilir. Yeterli hasar alan bir oyuncu ölür ve bir doğum noktasına geri döner.

Hileler etkinleştirilirse, oyuncu "/gamemode survival" hayatta kalma komutunu kullanarak Hayatta Kalma moduna geçebilir ancak başarı kazanamaz.

Hedefler[düzenle | kaynağı değiştir]

Şunlara da bakın: Öğreticiler/Başlangıç Rehberi


Oyuncu, hayatta kalma modunda en sonunda ejderhayı yenerek "End'e" ulaşabilir, ancak bu oyunu sonlandırmaz; bir kupa ögesi (bir ejderha yumurtası), büyük miktarda deneyim sağlar, "End Poem'i" tetikler ve dış uç adalara daha kolay erişim sağlamak için bir geçidin kilidini açar; ortak bir hedef, önceden tanımlanmış tüm başarıları gerçekleştirmektir (Java Sürümündeki Başarılar). Okyanuslar ayrıca mercanlara, anıtlara ve gardiyanlar ve drownedlar gibi uyarlanmış yaratıklara sahip oldukları için keşfe davet ediyor. Oyuncu ayrıca isteğe bağlı olarak bir nether yıldızı elde etmek için Wither bossuyla savaşabilir, böylece bir beacon üretebilir ve bu da oyunun tüm başarılarını tamamlar. Bir oyuncu, End'de bir End Şehri bulduktan sonra elytra ve daha fazlasını arayabilir.

Hayatta Kalma Tek Oyunculu (HKTO)[düzenle | kaynağı değiştir]

Hayatta kalma tek oyunculu, Minecraft'ın varsayılan oyun modudur. Oyuncu, oyun dosyalarının cihazlarına indirilmesine izin vermek için oyunu en az bir kez oynadığı sürece tek oyunculu çevrimiçi veya çevrimdışı oynanabilir.

Hayatta Kalma Çok Oyunculu (HKÇO)[düzenle | kaynağı değiştir]

Ana Başlık: Çok Oyunculu

Hayatta kalma çok oyunculu, oyuncuların merkezi bir Minecraft sunucusuna bağlanmasına izin verir. Bu onların Hayatta Kalma hedeflerine ulaşmak için birbirleriyle etkileşime girmelerini ve birlikte (veya birbirlerine karşı) çalışmalarını sağlar. Bu, çoğunlukla arkadaşların birlikte özel bir sunucuda oynaması için kullanılır.

Tarih[düzenle | kaynağı değiştir]

klasik
May 16 2009Notch, Hayatta Kalma'yı oyun için tasarladığı çeşitli oyun modları arasında tartıştı.
Haz 14 2009Notch, Hayatta Kalma modunun nasıl çalışacağına dair vizyonunu tartıştı.
Ağustos 4 2009Hayatta kalma modu testi başlar. Şu anda, herhangi bir sağlık çubuğu yoktu ve kaynak yönetimi test ediliyordu.
Ağustos 18 2009Kalpler gösterilir, moblar vurulduğunda hasar alır.
0.24 HAYATTA KALMA TESTİHayatta Kalma Testi 'ne hayatta kalma modu eklendi. Bu süre boyunca, ölüm kalıcıydı, yani oyuncular yeniden doğamazdı ve bir kayıt dosyası oluşturulmadıkça seviyenin yeniden başlatılması gerekiyordu.
Alpha'nın ortalarına kadar, hayatta kalma tek oyunculu, Klasik yaratıcı modun yanı sıra mevcut tek moddu.
Indev
0.310.31 (Ocak 29, 2010)Üretim tanıtıldı.
Infdev
Mart 27, 2010Ölüm artık kalıcı değil; oyuncu artık respawn yapabilir.
Alpha
v1.0.15Çok oyunculu eklendi. Başlangıçta Notch, Minecraft IRC kanalından yalnızca sınırlı sayıda kişinin ilk çok oyunculu testlere katılmasına izin verdi. Bu davetliler diğer kişileri bu modu denemeye davet edebilir; ancak şifre sızdırıldı ve sunucu hızla dolduruldu. Notch, çok oyunculu sunucu yazılımının ilk sürümünü 4 Ağustos 2010'da piyasaya sürdü. İstemci, oyuncuların katılmak için bir sunucunun IP'sini girebilmesi için güncellendi.
java
1.3.1Tek oyunculu teknik anlamda kaldırıldı. Bunun yerine, oyuncu istediği zaman kapatabileceği veya başkalarına açabileceği bir sunucu barındırır. Bu değişikliğin amacı Minecraftın iki farklı parçası için hataları düzeltmek için gereken işçiliği düşük bir performans maliyetiyle azaltmaktı.
Pocket Edition Alpha
0.2.0Hayatta Kalma modu eklendi.
0.3.0Üretim tanıtıldı.
Console Edition
TU1CU11.0Patch 1Hayatta Kalma modu eklendi.

Sorunlar[düzenle | kaynağı değiştir]

Issues relating to “Hayatta kalma” are maintained on the issue tracker. Report issues there.

Ayrıca Bakınız[düzenle | kaynağı değiştir]

This page has been tagged for and is currently pending deletion per user request Discuss
This is due to a violation of the rules or by the author's request.
Reason: Spam